Kiedy należy wymienić akumulator na nowy?
Akumulator w aucie potrzebny jest do uruchomienia pojazdu i poprawnego użytkowania wszelkich podzespołów elektrycznych i akcesoriów w trakcie postoju. Odpowiednio użytkując baterię w samochodzie, można znacznie wydłużyć jego żywotność, choć nie oszukujmy się, z czasem przyjdzie moment, kiedy dalsze jego użytkowanie nie będzie ani komfortowe, ani ekonomiczne. Po czym poznać, że akumulator wymaga wymiany?
Jakie są rodzaje akumulatorów w aucie?
W samochodach występują trzy rodzaje akumulatorów:
-
standardowe kwasowe rozruchowe - wyróżniamy 3 typy produkcji kraty: cięto ciągniona, wykrawana, odlewana grawitacyjnie. Akumulatory te znajdują zastosowanie w standardowych silnikach spalinowych,
-
Wzmocnione rozruchowe EFB - przeznaczone do samochodów z systemem start-stop oraz z systemem odzyskiwania energii,
-
AGM do najbardziej wymagających pojazdów, z największym zapotrzebowaniem prądowym, z napędem hybrydowym, posiadających system start-stop i odzyskiwania energii.
Zawsze przed zakupem akumulatora do auta, należy sprawdzić parametry: pojemność i prąd rozruchowy, jakie zaleca producent do danego modelu pojazdu. Informacje te zamieszczane są w książce serwisowej auta. Dobrze jest przy zakupie akumulatora do samochodu skorzystać z pomocy konsultanta. Zawsze służymy wiedzą i pomocną w doborze odpowiedniego modelu akumulatora.
Dlaczego akumulator wymaga wymiany?
Średnia żywotność akumulatora waha się między 4 a 6 lat. Można ten czas znacznie wydłużyć, odpowiednio postępując z baterią, ale istnieje kilka objawów, które świadczą o zbliżającym się końcu żywota akumulatora. Mowa tu między innymi o trudnościach w pracy rozrusznika podczas uruchamiania silnika, czy też wyraźnie słabszym snopie światła zapalonych świateł mijania przy włączonym zapłonie i wyłączonym silniku. Niektórzy zalecają okresową kontrolę poziomu i gęstości elektrolitu i wymianę baterii gdy ta będzie wymykać się poza przedział 1,25 a 1,28 g/cm3, a napięcie będzie mniejsze niż 12,4 V.