Dlaczego akumulator to jeden z kluczowych elementów samochodu?
Nie ma raczej osoby, która nie wiedziałaby, że kluczowym elementem składowym każdego samochodu bez względu na model i markę jest akumulator. Sprawa mocy silnika, wyposażenia jest oczywiście ważna i podlega dokładnym analizom przed zakupem czterech kółek, ale to od tego, jaka jest wewnątrz bateria, zależy czy auto pojedzie, czy nie. Dlaczego akumulatory w samochodzie są tak ważne? Jakie pełnią funkcje?
Jaka jest funkcja akumulatora w samochodzie?
Urządzenia elektryczne przy wyłączonym silniku spalinowym działają dzięki akumulatorowi. To z niego auto czerpie prąd na postoju. Do prawidłowej pracy, czyli niejako niezbędnym jego uzupełnieniem jest alternator, który odpowiada za doładowanie, czy też ponowne zmagazynowanie zużytej energii. Dzięki temu akumulator w trakcie swojego żywota może wielokrotnie się częściowo rozładowywać i następnie naładowywać, dbając o niezawodność funkcjonowania pojazdu w każdych warunkach. Oczywiście po pewnym czasie należy go wymienić na nowy, ale zwykle czas eksploatacji baterii wynosi około 6 lat.
Dlaczego każdy pojazd z silnikiem mechanicznym musi mieć akumulator?
Choć trudno to uwierzyć, akumulator w samochodzie pełni funkcję ochronną, zabezpieczając auto — dzięki systemowi autoalarmu, sygnałom dźwiękowym — przed kradzieżą i dewastacją. Odpowiednia jego moc zapewnia wygodne użytkowanie auta, zwłaszcza w przypadku samochodów z system start/stop, daje prąd potrzebny do pracy rozrusznika, a także zasila multimedia w pojeździe i inną elektronikę użytkową.
Dobrze dobrana bateria ma wpływ na niezawodność funkcjonowania naszych czterech kółek. Ważne jest, aby jego wielkość, moc była zgodna z minimalnymi wymogami producenta co do pojemności i prądu rozruchowego, dzięki czemu auto będzie służyć zarówno w mieście, jak i w trasie.